Skrót artykułu
Koszt utrzymania strony przeważnie składa się z 3 czynników. Hostingu, domeny i integracji z aplikacjami trzecimi (np. obsługującymi newsletter, formularz kontaktowy). Przeciętny koszt hostingu na rok wynosi około 300zł, a cena domeny oscyluje w granicach 100zł na rok. Cena integracji będzie oczywiście zależała od ich rodzaju natomiast kwota na rok rzadko przekroczy 400zł.
Spis treści:
- Wstęp
- Co to hosting i domena
- Gdzie kupić hosting i domenę?
- Porównanie cen
- BONUS - 7 pytań: O co spytać wykonawcę?
1 Wstęp
Stworzenie strony internetowej to dopiero połowa sukcesu, oraz wydatków ;) Jeżeli strona ma być użyteczna to koniecznie musi być dostępna w internecie, bo jeśli nikt nie może się na nią dostać to równie dobrze może jej nie być. Do ‘opublikowania’ strony będziemy musieli wykupić hosting, oraz domenę. Warto też pamiętać, że jeśli na naszej stronie mamy aplikacje od firm trzecich (np. Kalendarz do umawiania spotkań/bramkę płatności/system rezerwacji) to i za nie mogą być pobierane opłaty. Dlatego tak ważne jest to żeby już przed zleceniem strony spytać się ile będzie kosztować jej utrzymanie w ciągu roku, tak by uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki. W dalszej części omówię czym jest dokładnie hosting, oraz domena, jak wybrać najlepszą nazwę domeny, oraz oczywiście - ile to wszystko kosztuje. Na końcu artykułu znajduje się bonus w postaci siedmiu pytań, które powinniście zadać wykonawcy waszej strony!
2 Co to hosting i domena
Żeby wasza strona mogła być ogólnodostępna, będziecie musieli wykupić hosting. Innymi słowy - będziecie musieli wynająć od jakiejś firmy (a jest ich całe mnóstwo!) kawałek mocy i pamięci ich specjalnego komputera (serwera) podłączonego do sieci Internet. Po wynajęciu, będziecie mogli przesłać tam swoją stronę i gotowe! No, powiedzmy… Waszą stronę będzie można teraz oglądać w Internecie, ale żeby ją znaleźć trzeba będzie użyć adresu IP (każda maszyna podłączona do Internetu ma swój własny numer) waszego serwera.
Żeby rozwiązać ten kłopot należy wykupić domenę. Jest to usługa, która sprawia, że do adresu IP twojego serwera przypisywany jest łatwo zapamiętywalny adres (np. twojafirma.pl). Po wpisaniu takiego adresu do paska wyszukiwania, przeglądarka sprawdza w odpowiednim miejscu do jakiego adresu IP powinna się udać i Voilà!
CIEKAWOSTKA
Nawet po wykupieniu domeny można na stronę dostać się za pomocą adresu IP. Zresztą spróbujcie sami - wpiszcie w pasek wyszukiwania 172.217.12.110 ,a zostaniecie przeniesieni na stronę Google!
3 Gdzie kupować hosting i domenę?
Gdzie kupować hosting i domenę? W tym samym miejscu! Choć można wykupić je u oddzielnych usługodawców przysporzy to dużo kłopotu i kosztów. Samych usługodawców jest całe mnóstwo, żeby jakiegoś wybrać należy zacząć od pytania - czy chcę mieć domenę z końcówką .pl i czy większość odwiedzających będą stanowili Polacy? Jeśli odpowiedź na oba te pytania brzmi: tak - proponuję wybrać polskiego usługodawcę. Po pierwsze - nie wszystkie zagraniczne serwisy oferują końcówkę .pl, po drugie - wybierając polskiego usługodawcę wiemy, że nasza strona będzie trzymana na serwerze zlokalizowanym w Polsce co przyczyni się do krótszego czasu ładowania strony dla naszych rodaków ;)
UWAGA! 99% usługodawców oferuje zniżki na pierwszy rok, i to właśnie ta obniżona cena widnieje na najbardziej widocznym miejscu. Zawsze upewnij się jaka jest cena regularna z wliczonym podatkiem!
4 Ile kosztuje hosting i domena?
W tej sekcji porównamy ceny najpopularniejszych polskich i zagranicznych usługodawców.
Pierwsza tabela przedstawia regularne ceny za rok najtańszego hostingu (który dla prostych stron powinien być w 100% wystarczający, choć zawsze należy to skonsultować z wykonawcą strony bądź pomocą techniczną usługodawcy), druga - ceny za rok utrzymania domeny .com i .pl
UWAGA! Podane ceny, oraz kurs dolara, są aktualne w dniu pisania artykułu, czyli 11 września 2024 rok. Dodatkowo podane są one bez obowiązujących promocji, które na pierwszy, a czasem i drugi rok, obniżają cenę o parędziesiąt procent. Jednak z uwagi na zmienność promocji,podane zostały tylko ceny regularne. Ceny zostały zaokrąglone.
BONUS O co spytać wykonawcę strony?
Przed zleceniem wykonanie strony internetowej należy poprosić o dokładne informacje na temat przyszłych kosztów utrzymania. Poniżej znajduje się lista pytań dla wykonawcy (np. Agencji WWW).
- Ile będzie kosztował pierwszy rok hostingu?
- Ile będzie kosztował pierwszy rok rejestracji domeny?
- Ile będzie kosztował każdy kolejny rok hostingu?
- Ile będzie kosztował każdy kolejny rok utrzymania domeny?
- Czy będę coś płacić za certyfikat SSL czy będzie on darmowy?
- Czy na stronie znajdują się integracje z aplikacjami od firm trzecich, na które potrzebna jest subskrybcja (np. Integracja do rezerwacji wizyt)?
- Jeśli się znajdują, to jaki będzie tego roczny/miesięczny koszt?