Skrót artykułu
Webflow to narzędzie pozwalające stworzyć nowoczesną i zoptymalizowaną stronę internetową za pomocą wizualnego edytora. Do tworzenia stron w Webflow nie potrzeba umiejętności programowania, a proces ich tworzenia jest znacznie szybszy niż przy użyciu konkurencyjnych platform, bądź tradycyjnego kodowania. Po stworzeniu strony możemy ją opublikować na serwerach udostępnianych przez Webflow, które wyróżniają się bezawaryjnością i zapewniają szybki czas ładowania. Dodatkowo Webflow jest wyposażone w nowoczesny system CMS, który pozwala na błyskawiczne i proste wprowadzanie zmian w tekstach, zmienianie obrazków, dodawanie postów itd.
Spis treści:
- Wstęp
- Czym dokładnie jest Webflow?
- Zalety Webflow
- Wady Webflow
- Ile kosztuje Webflow?
- Czy Webflow jest dla mnie?
- Podsumowanie
1. Wstęp
Czy kiedykolwiek myślałeś o stworzeniu strony internetowej dla swojej działalności? Jeśli tak to prawdopodobnie 1) zacząłeś rozglądać się za wykonawcą Twojej nowej strony 2) zacząłeś interesować się platformami, które stworzenie takiej strony umożliwiają. Możliwe więc, że rozważałeś platformy takie jak Wix, Wordpress, albo Squarespace, które umożliwiają samodzielne stworzenie witryny. Jedną z takich platform jest Webflow, wyróżniający się niezwykłą elastycznością. Po obejrzeniu paru filmów na YouTubie sam będziesz w stanie stworzyć prostą stronę, a specjalista wykorzystując te narzędzie będzie mógł wykonać piękną, nowoczesną, oraz szybką (co w przypadku Wix, Squarspace i innych podobnych nie jest oczywiste) witrynę. W dalszej części dowiesz się o zaletach i wadach tego narzędzia, oraz o tym ile ono kosztuje i czy będzie dla Ciebie właściwym wyborem.
2. Czym dokładnie jest Webflow?
Webflow to narzędzie służące do tworzenia stron internetowych. Za pomocą intuicyjnego edytora drag&drop jesteśmy w stanie dodawać nowe elementy tekstowe, obrazki, sekcje i wszystko potrzebne do stworzenia pięknej strony internetowej. Mamy dostęp do wielu bibliotek dzięki czemu możemy skorzystać z gotowych elementów jak i tworzyć własne, możliwości stylizowania są nieograniczone, zupełnie takie same jak przy pisaniu kodu! Webflow jest też wyposażony w system CMS, czyli system zarządzania treścią. Oznacza to, że jeśli zamówisz u agencji/programisty stronę opartą o Webflow, to będziesz mógł zmieniać jej treść w bardzo łatwy sposób. Otrzymasz link do specjalnej wersji swojej strony, będziesz mógł najechać na jakikolwiek tekst i edytować go tak jakbyś robił to w programie Word. Dodatkowo (jeśli poprosisz o to wykonawcę) będziesz mógł na swojej stronie publikować nowe posty, oraz podmieniać obrazki, wszystko w o wiele prostszy sposób niż np. przy użyciu konkurencyjnego Wordpressa.
3. Zalety Webflow
W skrócie:
- Strony stworzone w Webflow są szybkie
- Proces tworzenia strony w Webflow jest bardzo szybki
- W bardzo łatwy sposób zmienisz treść
- Nie musisz martwić się o aktualizacje
- Nie musisz martwić się o hosting
Webflow znacząco różni się od konkurencyjnych platform takich jak Wix czy Squarespace. Każda z tych platform musi na podstawie naszego projektu wygenerować kod źródłowy, który zrozumie potem przeglądarka. Webflow robi to najlepiej, generuje najczystszy kod (bez zbędnych elementów) przez co strony są o wiele szybsze. Dodatkowo przez swój intuicyjny i dobrze przemyślany edytor Twoja strona zostanie stworzona znacznie szybciej niż przy użyciu innych platform (np. Wordpress). Jeśli jesteś ciekawy jak szybko może powstać Twoja strona oparta o Webflow, zachęcamy do kontaktu. Proste strony jesteśmy w stanie wykonać już w 3 dni! Za pomocą wbudowanego systemu zarządzania treścią (CMS) w bardzo łatwy sposób zmienisz treść na swojej stronie, dodasz nowe posty, bądź pozmieniasz obrazki nawet jeśli kompletnie nie znasz się na tworzeniu witryn internetowych. Dodatkowo przy stronie wykonanej w Webflow nie musisz martwić się o hosting. Webflow (oczywiście za opłatą, o której mowa w sekcji numer 5) sam opublikuje Twoją stronę na renomowanych serwerach Amazon. Co więcej przy użyciu Webflow nie napotkamy na problem dręczący strony stawiane na Wordpressie, które lubią z dnia na dzień po prostu całkowicie przestać działać przez aktualizację np. jednej z wtyczek. Oznacza to, że koszty konserwacji takiej strony są bardzo małe, a często nawet zerowe.
4. Wady Webflow
Pisząc o zaletach wspomniałem o hostingu. Niestety jest to miecz obosieczny, żeby strona stworzona w Webflow działała, musimy ją opublikować za pomocą wbudowanej funkcji. Oznacza to, że jesteśmy zdani na ceny ustalane przez Webflow, które są znacząco wyższe od cen rynkowych. Należy jednak pamiętać, że hosting Webflow jest niemal bezawaryjny, a jego ustawienie jest bardzo proste. Dodatkowo, mimo tego, że osoby nietechniczne mogą stworzyć na Webflow prostą stronę, jest on znacznie trudniejszy do nauki niż np. Wix, czy Squarespace.
5. Ile kosztuje strona na Webflow?
Chcąc mieć stronę opartą o Webflow należy pamiętać o trzech rzeczach. O koszcie stworzenia (np. Przez agencję czy freelancera), oraz o koszcie hostingu i domeny. Koszt stworzenia będzie oczywiście zależał od wykonawcy, można przyjąć, że koszt stworzenia prostej strony w Webflow będzie zaczynał się od 2 000 zł, a ceny bardziej skomplikowanych projektów z paroma podstronami i blogiem zaczną się od 4 000/5 000 zł. Jeśli chodzi o hosting musimy zdać się na ceny oferowane przez Webflow. Dla prostych projektów bez bloga będziemy musieli zapłacić (stan na 20.09.2024r. - tutaj znajdziesz aktualne ceny) 14 dolarów za miesiąc, a za hostowanie strony z rozbudowanym CMS’em (funkcjonalność bloga, czy samodzielnego dodawania nowych elementów na stronie takich jak nowy członek zespołu w zakładce “O nas”) 23 dolary na miesiąc. Domenę będziemy mogli wykupić przez Webflow, albo przez innego dostawcę (np. home.pl, albo godaddy.com). Średni koszt domeny na rok wacha się w okolicach 100zł. Szczegółowe ceny domen możesz poznać zapoznając się z poprzednim artykułem “Ile kosztuje utrzymanie prostej strony internetowej?”.
6. Czy Webflow jest dla mnie?
Webflow to z pewnością świetne narzędzie, natomiast dla niektórych stron da się znaleźć lepsze rozwiązania. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na naprawdę najprostszej stronie, na której nie będziesz zmieniał treści częściej niż na pół roku. Wtedy warto zastanowić się nad tańszymi alternatywami, takimi jak strona na Wordpress, bądź strona bez żadnego systemu CMS.
Jak rozpoznać, że Webflow będzie dla mnie?
- Zależy mi na tempie realizacji strony
- Zależy mi na tym, by móc samemu zmieniać treści na stronie, dodawać posty itd.
- Zależy mi, żeby strona znajdowała się na najlepszych i niemal bezawaryjnych serwerach
- Zależy mi, żeby pomimo wielu funkcjonalności, nie musieć obawiać się o aktualizacje wtyczek itp.
- Zależy mi, żeby strona działała szybko
Jak rozpoznać, że mogą być dla mnie lepsze rozwiązania od Webflow?
- Moja strona będzie bardzo prosta (1, albo 2 strony)
- Mam bardzo ograniczony budżet i zależy mi na jak najtańszej opcji
- Nie przeszkadza mi to, że moja strona będzie używała tego samego szablonu co wiele innych
7. Podsumowanie
Jak widzisz Webflow to wspaniałe narzędzie pozwalające na stworzenie w dobrym tempie szybkiej, pięknej i niezawodnej strony. Posiada jednak swoje wady, więc jeśli chciałbyś upewnić się na 100% czy Webflow będzie właściwym wyborem, zachęcamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na wszystkie wątpliwości nie pobierając za to żadnej opłaty.